Komputery

PC/Mac

Personal Computer, czyli PC, to rodzaj komputera, który wszyscy dobrze znamy. Wciąż trwają spory, który model był tym pierwszym - wydaje się, że faworytem w tej dziedzinie jest IBM PC/XT z 1981 roku, który rzeczywiście wyznaczył uniwersalne standardy. Co ciekawe, palmę pierwszeństwa przyznaje sobie Apple, wskazując na Macintosha z 1984 (miał interfejs graficzny i myszkę, co rzeczywiście “zbliżyło” komputer do człowieka). 

Desktop

Wielki dominator przez ostatnie kilka dekad, teraz odchodzi w cień na skutek ekspansji urządzeń mobilnych. Najprościej mówiąc, desktop to klasyczny PC biurkowy - stacjonarny, z osobnym monitorem, podłączaną klawiaturą i myszką. Taki rodzaj komputera jest niezwykle wszechstronny: można go używać zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i rozrywki (muzyka, filmy, gry itp.).

Tablet/phablet

Tablet to rodzaj komputera, który stał się popularny całkiem niedawno, mimo iż pierwsze modele istniały już dużo wcześniej. Ideę przenośnego sprzętu, który można trzymać w jednej ręce i obsługiwać drugą, wykorzystał Microsoft już w 2001 roku. Debiutował wtedy Microsoft Tablet PC z ekranem dotykowym sterowanym dołączonym do zestawu rysikiem. Wynalazek giganta z Redmond nie cieszył się jednak dużą popularność i koncepcja tabletu została uznana za nietrafioną. Wszystko się zmieniło, gdy w 2010 roku Apple wypuściło iPada - pięknie 

 

laptop/notebook, ultrabook

To dobrze znane wszystkim rodzaje komputerów przenośnych. Nazwy laptop i notebook stosuje się wymiennie, z kolei określenie ultrabook dotyczy sprzętów z wyższej półki, cechujących się dużą wydajnością (dorównującą nawet dobrym komputerom stacjonarnym) i kompaktowością designu. Obecnie popularnym trendem jest produkcja laptopów z ekranami dotykowymi, co zbliża je funkcjonalnością do tabletów.

 

Superkomputer

Gigantyczne maszyny złożone z tysięcy współpracujących procesorów i kości RAM, służące do wykonywania arcyskomplikowanych obliczeń. To rodzaj komputerów wykorzystywany do symulacji pogody, trzęsień ziemi czy wybuchów jądrowych. Szybkość superkomputerów wyraża się we FLOPS, czyli liczbie zmiennoprzecinkowych operacji na sekundę. Aktualny lider, chiński Tianhe-2, osiąga 33,86 PFLOPS (petaflopów - przedrostek peta oznacza biliard) i ciągnie tyle prądu, co małe miasto.

 

 

 

 



Dodaj komentarz






Dodaj

Komentarze

Kuba, Dodany: 28.03.2018, 08:12
komputery

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl